П'ятниця, 21 серпня 2015 08:18

Українське метровагонобудування народилося на КВБЗ 10 років тому

У крюківських вагонобудівників є хороша традиція: робити подарунки країні та її громадянам до Дня Незалежності. В останні 14 років - це нова техніка соціального призначення. У 2001-му таким подарунком був перший вітчизняний пасажирський вагон «Україна». Літо 2002-го позначено введенням в експлуатацію експреса «Київ-Харків», в 2003 році почалися рейси експреса «Київ-Дніпропетровськ». У 2005-му - 10 років тому - 1 серпня відправився у рейс наш міжнародний столичний експрес за маршрутом «Київ-Москва». У тому ж таки серпні на заводі було виготовлено два перших вітчизняних вагона метро. Про це детальніше.

Перш ніж створити таку складну підземну техніку, завод пройшов кількарічний шлях співпраці з метрополітенами країни.

Починали з запчастин, потім освоїли ескалатори, вступили до Міжнародної асоціації «Метро». Щоб всі ці кроки успішно відбулися, потрібні були не тільки бажання і великий труд, а й політична воля, прагнення впроваджувати нове від  людей, які мають відповідні державні повноваження.

Тоді, у 2005-му, ідеї, задумки і розробки крюків’ян на чолі з головою наглядової ради акціонерного товариства Володимиром Приходьком, бажання оновити метрополітен його тодішнього керівника Анатолія Шавловського знайшли підтримку міського голови Києва Олександра Омельченка. А далі, як-то кажуть, справа техніки. Технічне завдання, креслення, дослідні зразки. Над ними чаклували кращі спеціалісти і робітники підприємства. Здійснено величезний обсяг робіт у стислі строки.

Бо вагон метро - це складна машина, у якій повинні бути і безперебійно функціонувати всі системи життєзабезпечення, пожежної безпеки, інформації. У наших перших вагонах застосований низку новацій, які були на той час передовими в цій галузі.

Події 10-річної давнини розгорталися так: 18 серпня два перші вагони метро було відправлено до Києва, 19 серпня вони успішно прибули до столиці, щоб узяти участь в урочистостях з нагоди Дня Незалежності. Того року, 23 серпня, до великого національного свята здавали в експлуатацію нову станцію Київського метрополітену - «Бориспільську». А водночас презентували і наші перші вагони метро - головний та проміжний. Серед багатьох гостей - і Президент України Віктор Ющенко.

Володимир Іванович Приходько показав керівникам держави та столичної адміністрації перші українські вагони метро. А отже, презентував народження нової галузі вітчизняного машинобудування. Усе відбулося гарно, організовано, гідно. І продовження було гідне. Київський метрополітен замовив КВБЗ, а ми відповідно виготовили і передали замовнику спочатку перший, а згодом ще 5 п’ятивагонних поїздів метро.

2015 рік, річниця Незалежності, цього разу наш новий поїзд метро, сучасний, економічний, з асинхронним тяговим приводом, почне працювати у Харківському метрополітені. Хотілося б, щоб цей літопис подій, пов'язаних із поїздами метрополітену та іншою продукцією ПАТ «КВБЗ», був безперервним і постійним.

Наша довідка

У Київському метрополітені працюють 30 вагонів метро виробництва ПАТ «КВБЗ». Перевозять пасажирів також 95 вагонів метро, що пройшли на КВБЗ глибоку модернізацію з упровадженням асинхронного тягового приводу. Триває модернізація ще 50 вагонів метро за кошти, отримані за Кіотським протоколом.

Прочитано 835 разів