Вівторок, 12 липня 2022 13:41

Столичний експрес Київ-Харків – спільний проєкт Укрзалізниці та КВБЗ

foto ilustration

foto ilustration
11 липня 2002 року – 20 років тому – розпочала свою роботу перша швидкісна лінія на Укрзалізниці. З Харкова до Києва вирушив український прискорений поїзд виробництва Крюківського вагонобудівного заводу. Це був результат спільної роботи залізничників, вагонобудівників і пасажирів. Презентація державного підходу до реконструкції транспортної галузі, яка неминуче спричиняла відродження та розвиток машинобудування.

У Харкові на оновленій привокзальній площі відбувся велелюдний мітинг. Його відкрив начальник Південної залізниці Віктор Остапчук:

- Раніше потяг №63/64 сполученням Київ-Харків був у дорозі майже 11 годин. Ми вирішили скоротити цей час до 5 годин. Генеральний директор Укрзалізниці Георгій Кірпа схвалив проєкт.

Так залізниця та залізничники вирішили кинути виклик автомобілю – конкуренту на чотирьох колесах. Щоб пасажири могли діставатися з нинішньої столиці України – Києва – до колишньої столиці – Харкова – так само швидко, як і автомобілем, але з усіма перевагами залізничного транспорту: безпека, комфорт, можливість харчування в дорозі, відносна дешевизна проїзду, інші побутові зручності.

u saloni expresa

u saloni expresa


Все робилося одночасно, у комплексі. Залізничники здійснювали реконструкцію колій, усієї інфраструктури, ривокзальної площі у Харкові. Усього за 6 місяців відремонтували 500 кілометрів колії, 70 вокзалів, 100 зупинок.

Водночас Крюківський вагонобудівний завод отримав замовлення на виготовлення перших серійних вітчизняних пасажирських вагонів. До складу першого експресу увійшли вагони моделі 61-779Д – вагон відкритого типу з 68 місцями для сидіння – та 61-779 – вагон із баром. Укрзалізниця замовила бар на 16 місць, що розташувався в одному кінці вагону, а на решті площі – 30 місць для пасажирів. Згодом з'ясувалося, що бар став напрочуд популярним і затребуваним.

Серед тих, кому випала особлива честь стати першим пасажиром швидкісної магістралі та першого українського експресу, було чимало харківських залізничників та їхніх колег із різних куточків України, керівники українських підприємств із Харкова, Києва, Миколаєва, Одеси, Запоріжжя, які постачали комплектуючі для першого вітчизняного поїзда.

Серед перших пасажирів поїзда був і голова наглядової ради ПАТ «КВСЗ» Володимир Приходько. Він сказав тоді в інтерв'ю телевізійникам:

– Дизайн вагонів, розрахунки – це справа рук та розуму українських майстрів. Крюківський вагонобудівний завод раніше спеціалізувався переважно на вантажних вагонах та виготовленні інженерної військової техніки. Зараз, як бачите, чудово впорався з випуском транспорту соціального призначення – пасажирських вагонів.sidinnia

sidinnia


Це – унікальний продукт. Такий вагон не виготовляє жодне підприємство на пострадянському просторі. У нашому вагоні багато новацій, що відповідають світовому рівню або перевищують його за деякими технічними рішеннями. Дякую тим, хто в нас повірив.

Швидкісний склад може одночасно перевозити понад 400 осіб, адже наші вагони відрізняються від звичних своїми параметрами – довжина збільшена на 3 метри, а значить, і пасажиромісткість більша.

Це було 11 липня 2002 року, у четвер. За минулі 20 років крюківські вагонобудівники створили сотні пасажирських вагонів, поїзди метрополітену, два швидкісні міжрегіональні двосистемні електропоїзди, дизель-потяги. У тих днях та подіях, у тих справах та словах ми черпаємо віру та надію, мудрість та силу, впертість та бажання продовжувати розвиток пасажирського вагонобудування в Україні.

Від щирого серця вітаємо всіх причетних із 20-річчям першого експресу.

Прочитано 690 разів