Вівторок, 30 липня 2019 10:37

Виставка продукції КВБЗ заграє свіжими фарбами

GruzVag vistavka 2019 4

GruzVag vistavka 2019 4

До 150-річчя Крюківського вагонобудівного заводу

У корпусі вантажного вагонобудування триває робота над відновленням і фарбуванням вантажних вагонів, які складають кістяк постійно діючої заводської виставки готової продукції з натурних зразків вантажних вагонів різних років випуску та призначення і ходових частин.

Відповідно до наказу голови правління і плану підготовки до святкування 150-річчя підприємства 14 виставкових зразків у липні-серпні відреставрують. Виставка заграє свіжими фарбами.

 Невеликий екскурс в заводську історію

Ідея цієї виставки, за спогадами ветеранів, народилася в 1998 році, під час одного з засідань оргкомітету, що займався організацією і проведенням святкування 125-річчя КВБЗ. Хто першим запропонував вже не згадати, але задум сподобався всім. Керівництво концерну «Крюківський вагонзавод» підтримало цікаву ініціативу. Адже за час існування підприємства було розроблено і відправлено на залізниці велику кількість вантажних вагонів різних моделей. Деякі з них свого часу вважалися визначним досягненням конструкторської думки. Більшість з них давно зняли з виробництва та вони залишилися частиною нашої заводської історії.

Вагонобудівники взялися за організацію виставки заводської продукції з властивим їм розмахом. На всіх залізницях шукали раритетні і популярні вантажні вагони випущені на КВБЗ у минулому. Розсилали запити, вели активну переписку з залізничниками. І ось — удача. На станції Жмеринка виявили двовісну платформу вантажопідйомністю 20 тонн. Такі платформи з дерев'яними бортами одні з перших вагонів, що став випускати Крюківський вагонобудівний. Складали їх з 1930-ого по 1936 рік. Правда стан знахідки був плачевним. Те що знайшли в Жмеринці і платформою назвати було складно: іржаві колісні пари і купка металевих деталей в такому ж стані, дерев'яні і зовсім не збереглися.

GruzVag vistavka 2019 2

GruzVag vistavka 2019 2

Навесні 1999-ого року цей цінний історичний металобрухт привезли на КВБЗ у вагоноскладальний цех. Не було ні креслень, ні конструкторської документації. Платформу складали за фотографіями, що знайшли в архівах. Очі бояться, а руки роблять. Результат – старій платформі дали нове життя. Після повного відновлення умільцями вагоноскладального цеху, платформа посіла почесне місце серед пам’яток заводу і стала таким собі центром кристалізації нової виставки. До неї додавали інші відновлені знамениті заводські вагони. І як писав «Вагонобудівник» вже у травні 1999 року під час урочистостей з нагоди 125-річчя КВБЗ з виставкою натурних зразків техніки із цікавістю та задоволенням знайомилися і високі гості, і заводчани. До речі під час мітингу на відреставрованій платформі розмістили цілий муніципальний оркестр. Стара-нова техніка витримала, не підвела. Минулого року дерев’яну платформу в черговий раз реставрували і пофарбували.

Жива і мобільна

Виставка мала успіх, вирішили зробити її постійною. І з того часу, ось вже 20 років маємо можливість просто під відкритим небом знайомитися із натурними зразками – різними цікавими моделями вантажних вагонів. Виставка щодня перед очима заводчан, йдеш у справах центральною алеєю — і оглядаеш. Її з гордістю демонструють президентам, міністрам, діловим партнерам, іноземним делегаціям, журналістам та іншим гостям підприємства, школярам і студентам під час екскурсій на підприємство.

GruzVag vistavka 2019 3

GruzVag vistavka 2019 3

Як будь-яка поважаюча себе виставка вона постійно оновлюється і вдосконалюється. Вагонобудівники звикли бачити її на залізничній колії, що тягнеться уздовж центральної алеї, біля одного з корпусів термічного цеху (колишній механічний завод). Але ж наша виставка особлива, вона як живий організм, рухлива і мінлива. Її експонати — піввагони, хопери, платформи, візки, колісні пари подорожують заводськими залізничними коліями, легко змінюючи місце розташування з нагоди зустрічі того чи іншого високого гостя або урочистої заводської події. До моделей вантажних вагонів іноді додають пасажирські, експозицію поповнюють і дослідні зразки залізничної техніки. Так буде і цього разу.

GruzVag vistavka 2019 1

GruzVag vistavka 2019 1

А ось над тим щоб виставкові зразки продукції КВБЗ виглядали презентабельно під час ювілейних урочистостей, що наближаються, як раз і трудяться маляри та трафаретники корпусу вантажного вагонобудування. На малярно-здавальній дільниці старі вагони миють, зачищають, грунтують і відправляють на конвеєр малярної камери. На свіжопофарбовані експонати наносять написи, білі бандажі на колеса. Виглядає святково. За словами начальника виробництва корпусу Юрія Бойка, відновлення вагонів відбувається у точній відповідності з технічною документацією. І ось вже готовий жовтий зерновоз і платформа, створені для Ірану, сірий глуходонний вагон моделі 12-791, червоний знаменитий вагон для перевезення окатишів, «китайський» піввагон мод. 12-759. Кожен з них - ціла епоха, яскрава віха в житті заводу, реальне втілення тісного тандему творчої технічної думки і виробничого потенціалу колективу.

GruzVag vistavka 2019 5

GruzVag vistavka 2019 5

Прочитано 1789 разів