Регіон

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСТЬ

Коротка географічна довідка
Полтавська область- одна з 25 областей України, що розташовані на лівому березі Дніпра, в його середній течії і займає площу 28,8 тис. кв.км. Протяжність області з півночі на південь 213,5 км, а зі сходу на захід 245 км. Область знаходиться на між 50º 33' і 48º 45' південної широти та 32º 05' і 35º 30' східної довготи. Межує Полтавщина з Чернігівською, Сумською, Харківською, Дніпропетровською, Кіровоградською, Черкаською та Київською областями. Область має вигідне фізико-географічне положення, рівнинний рельєф, помірний континентальний клімат, значні запаси мінеральних ресурсів.

Полтавщина — колиска української еліти, котра на протязі сторіч формувала тут ідею української державності. ЇЇ репрезентували:

  • у політиці- гетьман Данило Апостол, котрий відстоював автономію земель;
  • у філософії — мислення та діяльність Григорія Сковороди;
  • у науці — засновник космічного ракетобудування — Микола Кондратюк;
  • у літературі — безсмертний гумор Івана Котляревського та глибина слова Олеся Гончара;
  • у музиці — національні баркароли Миколи Лисенка, могутні сили пісні славетної Марусі Чурай та всенародної улюбленці Раїси Кириченко;
  • у мистецтві — майстри решетилівських килимів та опішнянської кераміки.

Гоголево

Гоголево

Полтавщина належить до тих історичних земель, які стали ядром формування Української держави. ЇЇ історичні та культурні надбання, природні багатства, потужний народногосподарський комплекс грають значну роль у державному будівництві. Розташована в Середньому Подніпров'ї, по структурі господарства сучасна Полтавщина — індустріально- аграрний регіон, відомий добуванням залізної руди, газу та нафти, як виробник вантажних автомобілів, магістральних залізничних вагонів, алмазного інструменту та іншої продукції машинобудування, потужним агропромисловим комплексом, розвиненою легкою, харчовою та переробною промисловістю.

За сумарним випуском товарів та наданню послуг область знаходиться у першій п'ятірці регіонів України.

Інфраструктура регіону характеризується розвиненою сіткою залізниць та автомобільних доріг. Мається аеропорт розрахований на приймання та обслуговування пасажирських та вантажних літаків. Важливе значення займає перевезення вантажів по Дніпру (Кременчуцький річковий порт). Через область проходять траси газопроводів Уренгой-Помари-Ужгород, Шебелинка-Полтава-Київ, Єлецьк-Курськ-Бендери, нафтопроводів Кременчук-Херсон, Кременчук-Кіровоград, Кременчук-Бровари.

Промисловість Полтавщини представлена більш 350 великими підприємствами. Ведучими областями яких є паливна, чорна металургія, машинобудування, харчова, легка промисловість, котрі забеспечують більш 80% виробництва промислової продукції.

Природні паливно-енергетичні ресурси регіону представлені нафтою та газом, видобуток яких почався з середини 50-х років ХХ ст. Розташовані в межах Східно-Української нафтогазоносної області, Полтавщина видобуває на рік більш 850 тис. Тон нафти та газового конденсату, до 7 млрд. куб.м природного газу.

станция

станция

Переробку вуглеводної сировини виконує ЗАО “Укртатанафта” (м. Кременчук), де виробляється близько 70 видів нафтопродуктів. Це — надзвичайно важливий напрямок інвестиційної політики регіону, котрий дасть результати, а з часом, безперечно вони стануть більш важливішими.

ООбласть має потужну гірничодобувну промисловість. Полтавський гірничозбагачувальний комбінат (м. Комсомольск) виробляє більш 12,5% залізної руди в Україні.

Машинобудування та металообробка по вартості продукції займають трете місце в промисловому комплексі області.

Далеко за межами України знають вантажні автомобілі ПАТ “АвтоКраз”, вагони ПАТ “Крюківського вагонобудівного заводу”, електродвигуни ПАТ “Полтавський завод “Електромотор”, медичне скло ПАТ “Полтавський завод “Медскло”. Численні міжнародні нагороди цих підприємств створюють імідж регіону та нашої держави у світі.

Ведучі напрямки харчової промисловості — м'ясна, молокопереробна, цукрова, хлібопекарська, плодоовочева, консервна, спиртова, лікерогорілчана, пивоварена, масложирова, виробництов безалкогольних напоїв.

Рівнинний рельєф, родючі чорноземні грунти, сприятливий клімат створюють на Полтавщині необхідні передумови для розвитку сільського господарства.

Земельні ресурси області складають 2,8 млн. Гектарів, з них 1,62 млн.- сільськогосподарські угіддя.

Система сільськогосподарського виробництва представлена підприємствами всіх форм власності та фермерськими господарствами. Більшість тваринницької продукції переробляється в безпосередньо від місця виробництва. Така структура створюється при сприянні обласної адміністрації, яку очолює Валерій Головко. Він активно підтримує ш науковий потенціал області: 28 організацій та підприємств. Нуково-дослідною роботою тут зайнято більш 1,8 тис. робітників.

сельское хозяйство

сельское хозяйство

Полтавщина привабливий регіон для інвесторів і входить до першої п'ятірки областей України за обсягами іноземних інвестицій.

Пріоритетними напрямками залучення інвестицій є: розвиток агропромислового комплексу, упровадження прогресивних технологій в виробництво та переробку сільськогосподарської продукції, упровадження енерго- та ресурсосберегаючих технологій, розвиток паливно-енергетичного комплексу, технічне переоснащення та структурна перебудова машинобудування.

оргівля, як одна із важливих областей господарства, має на Полтавщині глибоке національне коріння. Одним з проявів цього є проведення в містах та селах області більш 100 ярмарок. Найбільш популярна серед них — Сорочинська. Ярмарки стали постійними ще з початку ХІХ ст. Національний Сорочинській ярмарок проводиться щорічно та збирає сотні тисяч гостей зі всього світу. Тому що її вир є неповторно колоритним, фольклорно різноманітним. Сьогодення дає можливість глибинного осмислювання подій, що проходили тут — створення на місці Сорочинського ярмарку історично-культурного заповідника, концепція якого уже розроблена ученими України та звернула увагу вітчизняних та зарубіжних меценатів.

Поряд — кришталева королева мінеральних вод України - “Миргородська”. ЇЇ джерела — животворна сила, що черпають на курорті “Миргород” не тільки українці, але і численні зарубіжні гості. І піснею, і цвітом, і сіллю та короваями зустрічають тут гостей, закохуя їх надовго (якщо не назавжди) в пшенично-соняшниковий світ цього краю, котрий льє водоспадом із сердець людей, творців своєї долі, пісенної землі.