П'ятниця, 25 січня 2019 10:17

Виробництво зерновозів на КВБЗ: досвід завдовжки в 45 років (II частина)

Zernovozi-45 10

Zernovozi-45 10
До 150-річчя Крюківського вагонобудівного заводу

Історія створення і виготовлення вагонів-зерновозів на Крюківському вагонобудівному продовжується і в наш час ( I частину історичного екскурсу читайте тут). Нові покоління конструкторів, технологів і робітників створюють зерновози ще більш досконалими і сучасними. Про їх роботу, про нашу техніку, якою ми пишаємося, друга частина нашої розповіді

Білий лебідь нового покоління

І ось тут починається історія зерновозів нового покоління, про які ми згадували на самому початку статті. Попереднє опрацювання конструкції вагонів модульного типу для сипучих вантажів почало проводитися конструкторами КВБЗ ще в 1998 році. Тоді був період співпраці підприємства з компанією IEC Holden Ink із постачання вагонокомплектів до Канади.

Згадує начальник бюро проектно-конструкторського управління Катерина Можейко: «Опрацьовували проект виготовлення деталей для вагона-цементовоза компанії IEC Holden Ink. Той досвід підказав ідею і допоміг створити зерновоз нового покоління моделі 19-7016, а також цілий ряд вагонів-хоперів з особливою, краплевидною, формою кузова. Ми об’їздили багато міст, відвідали підприємства, які працюють з вагонами-зерновозами в Санкт-Петербурзі, Клайпеді, Одесі, Чорноморську (Іллічівськ), побували на «Білоруськалії» у Солігорську. Радилися, слухали побажання і зауваження, які потім внесли в конструкцію».

Розпочали проектування вагонів модульного типу в 2003 році. Торгова фірма КВБЗ провела маркетингові дослідження і припустила, що вони стануть в найближчі роки затребуваними на ринку. До робочої групи зі створення зерновозів тоді увійшли технічний директор Віктор Воронович, заступник директора торгової фірми Юрій Приходько, головний конструктор Олег Шкабров, його заступник Євген Можейко, фахівці управління Катерина Можейко, Сергій Ільїн.

Збиралися на наради, обговорювали, сперечалися. Потрібно було відпрацювати технологію: як зігнути величезні деталі кузова, щоб вони придбали правильну обтічну округлу форму. Придумав і запропонував рішення головний зварник Микола Високолян. Вийшло!

Уже тоді розуміли, що така продукція – актуальний напрям у проектуванні, виробництві та реалізації вантажних вагонів. Вони вигідно відрізнялися сучасним дизайном. Крюковські вагонобудівники першими подолали певний консерватизм у вантажному вагонобудуванні і віддали перевагу конструкції краплевидної форми, відмовилися від використання класичної хребтової балки. І отримали високі міцнісні, ходові, гальмівні й експлуатаційні характеристики.

Zernovozi-45 6

Zernovozi-45 6

Перший дослідний вагон-зерновоз моделі 19-7016 був створений в 2004 році. Раділи безмірно, коли з’явився натурний зразок сучасного вагона-зерновоза. Він був пофарбований у білий колір і на той час дійсно виглядав незвично: ще до кінця було незрозуміло – біла ворона або білий лебідь?

 Його елементи дозволили компонувати інші вагони, які відрізнялися об’ємом кузова, але зберігали всі переваги базового вагона. При цьому ставало можливим виготовлення різних вагонів на одній технологічній оснастці. А це скорочувало термін окупності таких вагонів, завдяки зниженню витрат на підготовку виробництва.

Вагон-зерновоз моделі 19-7016 мав збільшений до 108 куб. метрів об’єм кузова, вантажопідйомність 70,2 тонни. Форма конструкції його кузова не містить каркасних елементів, тобто номенклатура вузлів і деталей зменшилася. Значно зменшилася корозія кузова завдяки плавному переходу бічних стін у дах, гладка внутрішня поверхня забезпечує швидке гравітаційне розвантаження.

Вагон обладнаний спрощеною швидкодіючою системою розвантаження через горизонтальні шиберні пристрої, що дозволяють дозувати висипання вантажу, мають мінімальну кількість розвантажувальних люків – три замість шести. При розробці конструкції шиберних пристроїв фахівці заводу вивчили технічну інформацію про передовий світовий досвід їх застосування найбільшими фірмами-виробниками вагонів-хоперів. Конструктори опрацювали кілька варіантів, зокрема і з відкриванням заслінок з ухилом до горизонту. Обрали оптимальну схему, найбільш технологічну, просту в обслуговуванні, ремонті й експлуатації.

Застосування шиберних розвантажувальних пристроїв, відсутність хребтової балки в середній частині вагона дозволили максимально використовувати габарит рухомого складу, завдяки цьому збільшено обсяг кузова і максимально поліпшено умови розвантаження.

У гальмівній системі вперше в конструкції вітчизняних вагонів-хоперів застосована роздільна гальмівна система кожного візка від окремого гальмівного циліндра, що забезпечує рівномірний тиск гальмівних колодок на колеса під час різних режимів гальмування, знижує можливість утворення дефектів на поверхні кочення коліс, отже, підвищує пробіг вагона між обточуванням коліс і термін служби колісних пар. Для зручності обслуговування дах вагона має двосторонній трап.

Створення вагона проводилося під керівництвом головного конструктора Олега Шкаброва і його заступника Євгена Можейка. У розробці конструкції брали активну участь начальник бюро бункерних вагонів Любов Андрюшина, начальник бюро розрахунків на міцність Андрій Фомін, інженери-конструктори Катерина Можейко, Сергій Ільїн, Юлія Власова, Олександр Покотило, Віра Журавель, Наталія Щербина, Людмила Пригодич, Наталія Довбиш.

Створення гальмівної системи вагона для зерна моделі 19-7016 проводилися під керівництвом начальника бюро Віктора Мороки. Активну участь в розробці брали інженери-конструктори Галина Колбунцова, Ольга Атюшова, Дмитро Єськов, Олена Менькова.

У 2004 році першим покупцем 60 нових, небачених досі вагонів стали не зернотрейдери, а пивоварна компанія, яка використовувала їх для перевезення солоду. У лютому 2005 року конструктори КВБЗ відвідали підприємство, щоб побачити вагони в експлуатації, вислухати зауваження та побажання покупця. «Сиділи в офісі фірми, розмовляли, а в цей час на територію подали состав із нових зерновозів. «Ось наші вагони прийшли!», - сказав хтось із співробітників пивоварної компанії. Ми посміхнулися. Покупці пишалися своїм придбанням, вважаючи наші зерновози вже своїми», – згадує Катерина Можейко.

Втім, цей перший унікальний вагон для зерна протягом чотирьох наступних років не мав широкого попиту, тому що на залізницях успішно працювали наші зерновози попередніх моделей і минулих років випуску. Вони виявилися настільки надійними і довговічними, що ходили багато років, як новенькі.

Були сумніви: чи правильно маркетологи і конструктори вибрали орієнтир на зерновози? Час підтвердив: правильно! У 2009-ому, почали виготовляти і постачати їх у досить великій кількості. Найбільше реалізовано в 2010 році – 2086 штук.

Схиляюся перед конструкторської думкою вагонобудівників

Потім були інші моделі й модифікації зерновоза, які відрізняються об’ємом кузова, але зберігають всі переваги базового вагона.

Якщо раніше вагони створювалися згідно з державними 5-річними планами, то для постановки на виробництво як зерновозів, так і інших вантажних вагонів нового покоління, потрібно провести комплекс робіт з узгодження результатів випробувань нового рухомого складу і конструкторської документації з Комісією вагонного господарства залізничних адміністрацій країн СНД. Обов’язковою для включення моделі вагона в довідник «Моделі вантажних вагонів» є наявність сертифіката відповідності на новий вагон.

Zernovozi-45 9

Zernovozi-45 9

Із 2008 року створено ще сім моделей вагонів для зерна
– 19-7016-01, 19-7017-03, 19-7017-04, 19-7017-06, 19-7053, 19-7053-01, 19-7053-02 .

Серед творців сучасних зерновозів: головний конструктор вантажного вагонобудування Євген Можейко, його заступники Віктор Морока, Олександр Покотило, начальники конструкторських бюро Катерина Можейко, Ольга Атюшова і Ольга Роговенко, конструктори Сергій Ільїн, Юлія Волкова, Олександр Піменов, Сергій Ткаченко, Яна Гаврик, Вікторія Міщенко, Тетяна Компанієць, Юлія Покотило, Ярослав Стеценко та інші.

Zernovozi-45 8

Zernovozi-45 8

Служба головного конструктора вантажного вагонобудування, 2011 рік

Вагони відрізняються розвантажувальними пристроями і ходовими частинами: під вагони моделей 19-7016-01 і 19-7053-01 встановлюються інноваційні візки власної розробки моделі 18-7020, під вагоном моделі 19-7053 – свої візки моделі 18-7033 з навантаженням 25 тонн на вісь.

Моделі 19-7017-04, 19-7017-06 мають важільний механізм розвантаження, моделі 19-7016-01, 19-7053 і весь його модельний ряд – шиберний.

Моделі 19-7016-01, 19-7017-03, 19-7017-04, 19-7017-06, 19-7053, 19-7053-01 входять до номенклатурного ряду продукції, що випускає ПАТ «КВБЗ», але не виготовляли серійно.
 
Вагони-зерновози весь час допрацьовують й удосконалюють. Бувало, що під час перевезення зерна суховантажними суднами, вирізали просто в корпусі корабля дірку, через яку подавали транспортерами зерно. Наші конструктори допомогли докерам вирішити цю проблему. Сконструювали і встановили на зерновоз спеціальні пристосування: кронштейни з направляючими, щоб завести троси. Величезний вагон піднімають кранами на цих тросах з візків, він зависає над палубою, і 70 тонн зерна за лічені хвилини – у трюмі суховантажа.

Деякі споживачі скаржилися, що важко крутити шиберні пристрої під час розвантаження. Конструктори тут же зробили і запропонували перевізникам трещоточний ключ, який прискорював і полегшував роботу.

Чимало довелося попрацювати над удосконаленням механізмів опломбування вагонів. Головний винахідник проектно-конструкторського управління Сергій Ільїн придумав такий, який унеможливлює несанкціоноване розкриття люків без пошкодження конструкції. Експертизу цього винаходу запросили здійснити фахівців із «Вінницятрансприлад». Оглянувши пристосування, головний інженер фірми сказав: «Я схиляюся перед конструкторською думкою вагонобудівників».

Zernovozi-45 11

Zernovozi-45 11

На третьому прольоті у корпусі вантажного вагонобудування

Zernovozi-45 13

Zernovozi-45 13

Маркування зерновозів

Зараз на потоці корпусу вантажного вагонобудування КВБЗ модель 19-7053-02. Об’єм його кузова збільшений до 116 куб. метрів, вантажопідйомність 70,5 тонни. Це красень-велетень довжиною по осях автозчеплень 14720 мм, що має конструкційну швидкість 120 км/год і термін служби 30 років.

«Вагони моделей 19-7016 і 19-7053-02 вирізняються сучасним дизайном – кузовом краплевидної форми, відсутністю стоякового каркаса і хребтової балки, що забезпечує безперешкодне вивантаження продуктів, за необхідності – якісне нанесення внутрішнього покриття. Спрощена система вивантаження через шиберні пристрої значно підвищує ремонтопридатність порівняно з важільним розвантаженням через відсутність шарнірних з’єднань, гвинтового приводу або приводу з черв’ячною передачею.

Вагони обладнані централізованим опломбуванням завантажувальних і розвантажувальних люків, надійна конструкція яких повністю унеможливлює несанкціоноване розкриття люків без видимих ​​пошкоджень вагона, а також знижує собівартість перевезень за рахунок використання всього двох запірно-пломбувальних пристроїв.

Zernovozi-45 7

Zernovozi-45 7

Наші вагони для зерна не мають аналогів серійного виробництва на підприємствах-конкурентах як в Україні, так і в країнах СНД. Хоча вагони-зерновози КВБЗ сьогодні намагаються копіювати багато виробників, такі як Брянський машинобудівний завод, заводи в містах Енгельс, Рузаївка ​​(Росія), машинобудівний завод у Могильові (Бєларусь). Але повністю повторити вагон не вдається нікому, оскільки на конструкцію кузова і шиберного пристрою ПАТ «КВБЗ» отримані патенти на винаходи в Україні й Росії», - говорить начальник проектно-конструкторського управління ПАТ «КВБЗ» Олег Шкабров.

Основними замовниками вагонів-зерновозів стали приватні фірми (операторські компанії, промислові підприємства, компанії агропромислового комплексу) країн СНД, Балтії, України. ПАТ «КВБЗ» при створенні та виробництві цієї та іншої продукції в першу чергу прагне задовільнити запити своїх замовників, використовуючи конструктивні рішення, які сприятливо позначаються на економічній діяльності власників вагонів і сприяють зниженню експлуатаційних витрат під час перевезення вантажів, зокрема скороченню часу на підготовку вагонів до перевезень.

Ну і, звичайно ж, проводить авторський нагляд у процесі експлуатації з урахуванням інформації про технічний стан продукції на всіх стадіях життєвого циклу. Ми відкриті для пропозицій замовників щодо вдосконалення або модернізації техніки.

А конструктори проектно-конструкторського управління КВБЗ працюють далі. І трудяться вони над створенням двох нових моделей вагонів-зерновозів (19-7053-03 та19-7053-04) з об’ємом кузова 124 куб. метри! Вони оснащені візками моделей 18-7055 і 18-7033 з навантаженням на вісь відповідно 23,5 і 25 тонн, розробленими та виготовленими на КВБЗ. Зараз нові зерновози проходять випробування.

Звісно, у невеликій статті неможливо згадати всіх: технологів, керівників цехів, майстрів і робітників – багатьох і багатьох людей, завдяки праці яких у попередні роки і в незалежній Україні створено понад 36 тисяч вагонів для зерна. Сьогодні на трьох прольотах цехів і корпусів Крюківського вагонобудівного заводу створено потужності для випуску цих унікальних вантажних вагонів. «Ми готові робити стільки зерновозів, скільки потрібно замовникам», – говорить начальник корпусу вантажного вагонобудування Бадрі Джгунджгія.

Zernovozi-45 12

Zernovozi-45 12

Робітники потоку зі складання зерновоза корпусу вантажного вагонобудування, 2018 рік

Цей історичний екскурс дозволив відновити події і дати, розповісти про вдосконалення техніки. Але – і це головне - дуже чітко простежується червона лінія Крюківського вагонобудівного заводу в усі часи: бути попереду, брати на себе відповідальність, розвивати виробництво, шукати, творити, дерзати. Важко переоцінити, наскільки це важливо для розвитку колективу і країни в цілому, для виховання фахівців і робітників. Із покоління в покоління переходить добра слава підприємства, справу батьків продовжують діти і внуки, на сталеві магістралі приходять нові, сучасні, «розумні» вагони та поїзди. У цьому сенс роботи і всього нашого життя. Особливо чітко це розумієш у рік 150-річчя Крюківського вагонобудівного заводу.

Ганна Кудіярова.

Zernovozi-45 14

Zernovozi-45 14

Прочитано 808 разів