П'ятниця, 27 квітня 2018 13:57

Гарні зміни на центральній прохідній КВБЗ

KVSZ znak 1

KVSZ znak 1
Гарні зміни сталися цієї весни на куточку землі, що зберігся до наших днів з часів, коли наприкінці XIX-ого - на самому початку XX століття були зведені нові Крюківські головні вагонні майстерні Харково-Миколаївської залізниці. Мова про скверик, що розташований між будинками музею історії заводу та профспілкового комітету. Тоді тут були зведені одноповерховий «директорський будиночок» та двоповерховий дім. Повз них вела дорога до прохідної майстерень, а затим і Крюківського вагонобудівного заводу. Тут починалося наше підприємство, тут його історичне серце і зараз.

Зміни торкнулися власне скверика, а ще рекламного архітектурного знака з написом «Крюківський вагонзавод». Про це й піде мова.

Зміна перша: сад

У директорському будиночку жили родини начальників майстерень, а затим директорів заводу. Скверик був фруктовим садом, принаймні у повоєнний час, коли у 1947 році тут почала мешкати родина директора Івана Приходька.

Я запитала у його сина - Володимира Приходька, голови наглядової ради ПАТ «КВБЗ», які дерева росли в саду, чи садили нові саджанці члени родини Приходько?
- Звичайно, садили, - відповів Володимир Іванович. – Дві третини усіх дерев з’явилися в саду саме тоді, коли ми там жили. А всього було їх більше 30.

Найбільше було яблунь різних сортів. Звичайно, ранній «Білий налив», а ще жовті та червоні «райські» яблучка, пізні сорти. Були груші, черешні та інші плодові дерева.

У 1965 році родина Приходьків переїхала в інший дім, а у директорському будиночку розташувався заводський партійний комітет Комуністичної партії, яка тоді була головною політичною силою у СРСР.

Сад став сквером, і почав поступово занепадати. Втім, на фото, яке зроблено орієнтовно у 1974 році, ми ще бачимо його у пристойному вигляді. Хоч знімок старий і не дуже якісний, але видно, що дерева вже дорослі, їх багато. Минали роки, більшість дерев довелося прибрати.

Але ж ми почали про гарні зміни. Вони сталися 16 квітня, коли в саду стараннями працівників житлово-побутового відділу та профспілкових активістів оселилися нові дерева та кущі.

KVSZ znak 2

KVSZ znak 2

KVSZ znak 3

KVSZ znak 3

Зміна друга: архітектурний знак

Як у саду, у нього теж своя історія. Зведений у 1974 році, коли завод був нагороджений орденом. Саме про це й проголошувалося великими літерами, виготовленими з металу – «Крюківський ордена Жовтневої революції вагонобудівний завод».

KVSZ znak 5

KVSZ znak 5

У 1999 році, коли відзначали 125-ліття Крюківського вагонобудівного (часом відліку тоді вважали 1874 рік), знак зазнав змін. Адже 13 лютого 1998 року було створено і офіційно зареєстровано холдингову структуру підприємства – концерн «Крюківський вагонзавод». Саме такий напис українською мовою став новою візитною карткою.

У 2004 році концерн, як структуру управління, було скасовано. Зняли й само слово «концерн» з архітектурного знака. Відтак з роками те, що залишилося, мало досить непривабливий вигляд.

Поки одного дня питання оновлення архітектурного знаку не порушив на нараді голова правління Анатолій Шабала. Дав завдання відкрити замовлення на роботи з оновлення надпису, визначив відповідальних. Так почалася підготовка до 150-річчя заводу, яке ми зустрічатимемо у 2019-ому (за новими даними вагоноремонтні майстерні у Крюкові зведені у 1869 році).

KVSZ znak 4

KVSZ znak 4

За справу взялися робітники енергосилового цеху на чолі з виконробом Оксаною Черук. Як розповів нам заступник начальника цеху Анатолій Мамчич, на великих металевих літерах було сім чи більше нашарувань фарби. Все це знімали, метал шліфували, підварювали за допомогою переносного зварювального апарата. Постачальники знайшли цільний рівний лист металу, який робітники прилаштували на місці того що був і складався з окремих шматків. На ньому наклеїли яскраву деколь, яка показує основні напрями виробництва рейкового транспорту на КВБЗ – вантажні вагони, поїзди для залізниць та метрополітенів. Прикрасою деколі став традиційний український орнамент.

KVSZ znak 6

KVSZ znak 6

Прес-служба, фотограф Юрій Язовцев та й усі вагонобудівники, що ходять тієї дорогою на роботу й додому слідкували за змінами.
І ось оновлений знак готовий. Подивившись який він гарний, білосніжний, не втрималася й собі нарядилася у біле плаття вишня.

Прочитано 537 разів