Середа, 18 квітня 2018 14:07

Перші півмільйона кілометрів дизель-поїзда ПАТ «КВБЗ»

DPKr proshel pollimona km 1

DPKr proshel pollimona km 1
Уже 500 тисяч кілометрів залишив за бортом дизель-поїзд ДПКр-2-001, створений на Крюківському вагонобудівному заводі. За інформацією Львівської залізниці за час роботи з жовтня 2015 року він перевіз понад 220 тисяч пасажирів. Отримавши категорію «Регіональний експрес» тридцять місяців тому, поїзд вийшов у свій перший комерційний рейс за маршрутом Львів–Чернівці. Потім були й інші напрямки – Львів–Ковель, Львів–Івано-Франківськ, але маршрут на Чернівці так і залишився основним.

 

DPKr proshel pollimona km 4

DPKr proshel pollimona km 4

Вдалою і витривалою показала себе конструкція з трьома силовими дизельними установками, які і забезпечують високу надійність поїзда в експлуатації. Однак, незважаючи на їх кількість, завдяки ергономічності двигунів, палива він витрачає за поїздку навіть менше ніж старі двомоторні дизель-поїзди. Два з половиною роки стабільно працює без простоювання через технічні причини за будь-яких погодних умов: спека, холод, осінній вітер з дощем чи зимова ожеледь. Показово, що жодного разу за час експлуатації ні один з рейсів не було скасовано через несправність ДПКр-2-001. Та й сам щільний графік руху за маршрутом залізничники склали саме під ДПКр-2, урахувавши можливості цієї моделі (максимальна швидкість руху 140 км/год) і ніяких послаблень для вітчизняного продукту. Його час у дорозі від Львова до Чернівців – 3,5 години і це, до речі, на цілу годину швидше ніж автомобілем.

DPKr proshel pollimona km 5

DPKr proshel pollimona km 5

Хоча зауважимо, маршрут першому крюківському дизелю дістався непростий. Він рясніє не тільки цікавими спусками та підйомами, а й масою кривих різного радіуса. Перед кожною поїзд згідно з правилами, повинен значно скинути швидкість, а потім одразу ж набрати її як тільки пройде криву. Взагалі-то це складне технічне завдання. Але для ДПКр-2 – не проблема, адже його три силові установки дозволяють розвивати необхідне прискорення за короткий час навіть при рушанні з місця. Через особливості рельєфу маршруту під час кожної поїздки машиністи використовують сто відсотків тяги. Тобто потяг працює постійно на максимальному навантаженні всіх трьох дизель-установок.

У таких умовах важливо, щоб залізнична техніка працювала надійно без неприємних сюрпризів, адже пасажири вже звикли з Чернівців до Львова добиратися на ДПКр-2-001 швидко і з комфортом, і підібрати йому гідну заміну на цьому маршруті дуже складно. Але це і не потрібно. Тому що, як переконалися фахівці Львівської залізниці, для дизель-поїзда, створеного крюківськими вагонобудівниками, будь-які обставини, що ускладнюють життя іншої подібної техніки, – не проблема. Кожен із трьох його вагонів – тяговий. Це забезпечує надійність роботи поїзда за досить високої швидкості – 140 кілометрів на годину. До того ж така його конструктивна особливість дає можливість формувати поїзди з різною кількістю вагонів у складі, з урахуванням пасажиропотоків.

Що стосується заселеності ДПКр-2-001, то, за інформацією Львівської залізниці, у робочі дні вона становить 75-80%, а у вихідні – усі 100%. Цей дизельний поїзд із трьох новеньких бірюзових вагонів популярний у пасажирів і вже добре знайомий жителям не тільки Чернівецької та Львівської, а й інших західних областей. 220 тисяч перевезених пасажирів за 2,5 року – цифри, що викликають повагу.

DPKr proshel pollimona km 2

DPKr proshel pollimona km 2

У кожному вагоні – кліматичні установки, які відповідають за комфортну температуру як влітку, так і в холодну пору року. Гідні умови створено і для роботи машиністів, згідно з правилами, що діють на європейських залізницях. Є можливість перевезення пасажирів з обмеженими фізичними можливостями в інвалідних візках. А в конструкції ходових частин – візків, створених теж на КВБЗ, застосовано пневматичне підвішування, що забезпечує плавність ходу. Гальмівна система має високу ефективність завдяки дисковим гальмам. А вже про сучасні зручні та чисті вакуумні туалети багато разів писали в соціальних мережах самі пасажири. Передбачаючи запитання – так, ми відстежуємо відгуки про нашу пасажирську техніку в мережі і так, нам приємно, коли створені на КВБЗ поїзди хвалять ті, хто в них їздить.

Але для наших конструкторів не менш важлива і думка фахівців-залізничників, які займаються експлуатацією їх дітища. Тому вони тримають постійний зв'язок із технічними службами Львівської залізниці, проводячи щоквартальні спільні наради з якості. За словами головного конструктора пасажирського моторвагонного рухомого складу ПАТ «КВБЗ» Олексія Гречкіна, за 2,5 року на прохання залізничників було внесено низку змін, але всі вони стосувалися підсистем, а не основної конструкції поїзда. Вона якраз повністю влаштовує споживачів. І ще. Дуже важливо, що незважаючи на щоденний режим роботи, поїзд має бездоганний вигляд: чисті, доглянуті салони вагонів і підвагонне обладнання. Це, звичайно, заслуга львівських залізничників. Будь-яка техніка, коли за нею добре доглядають, краще і довше служить.

DPKr proshel pollimona km 3

DPKr proshel pollimona km 3

Отже, ДПКр-2-001 пройшов свої перші півмільйона кілометрів. Легко порахувати, що його середньорічний пробіг склав 200 тис. км. Спробуємо розібратися багато це чи мало. Ми поцікавилися річним пробігом іншої схожої техніки і з’ясували, що, наприклад, у 11 одновагонних дизельних автомотрис фірми Pesa, які Укрзалізниця закуповувала з 2005 по 2012 рік, річний пробіг становить від 50 до 100 тис. км. І лише два двовагонні дизельні рейкові автобуси цієї ж польської фірми, придбані у 2011 році, мають середньорічний пробіг трохи більше 100 тисяч км, але все одно це майже в 2 рази менше ніж у ДПКр-2-001.

DPKr proshel pollimona km 6

DPKr proshel pollimona km 6

Для такого стану справ є кілька причин і всі вони свідчать про високу працездатність дизель-поїзда КВБЗ. По-перше, залізниця дуже інтенсивно експлуатує цей поїзд, він майже постійно в рейсі з пасажирами, по-друге, у нього вища ніж у польських дизелів швидкість (у нашого максимальна –140, у автомотрис Pesa – 120 км/год), тому за один і той же час він проходить більші відстані. Здавалося б відмінність не дуже-то й велика, якісь 20 км/год. Але коли рахуєш пройдені кілометри не за годину, день або тиждень, а за рік, тоді виходить ось така вражаюча різниця, майже в 2 рази, на користь вітчизняної моделі. А по-третє, у нашого поїзда менше час простоювання, зокрема і для технічного обслуговування. Максимальна зручність і доступність обслуговування систем поїзда теж продумані й закладені в конструкцію. Так що створена на Крюківському вагонобудівному пасажирська техніка вже точно анітрохи не поступається іноземним зразкам і навіть де в чому перевершує їх.

DPKr proshel pollimona km 9

DPKr proshel pollimona km 9

Тому дуже хочеться, щоб, коли почнеться реальне оновлення зношеного на 90% парку дизель-поїздів, Укрзалізниця під час формування технічних вимог до пасажирського рухомого складу, який планують закупити, враховувала, що є вже спроектована на КВБЗ сучасна пасажирська техніка. Перевірена і надійна в щоденній експлуатації модель дизельного поїзда для регіональних пасажирських перевезень ДПКр-2. Хотілося б, щоб такі трудяги-дизелі вітчизняного виробництва стали масовим явищем на залізницях країни.

Купуй українське, плати українцям – принцип, який повинен бути головним у політиці державних закупівель. Тим більше що українське анітрохи не поступається імпортному.

Прочитано 1620 разів