П'ятниця, 23 лютого 2018 11:16

ПАТ «КВБЗ» підтримує законопроект «Купуй українське, плати українцям»

Kupuy ukrainsk

Kupuy ukrainsk
Шістнадцятого лютого Федерація роботодавців України провела круглий стіл, учасники якого обговорили пропозиції до проекту Закону України №7206 «Купуй українське, плати українцям» (про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння розвитку промислового виробництва та малого і середнього підприємництва) у рамках підготовки документа до розгляду у другому читанні Верховною Радою. У заході взяли участь один із авторів законопроекту, голова Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, керівники профільних об’єднань та асоціацій, представники великих вітчизняних промислових підприємств, в тому числі і ПАТ «КВБЗ».

Хочеться наголосити, що ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» як один із найбільших національних товаровиробників і безпосередній учасник публічних закупівель підтримує проект Закону України №7206 «Купуй українське, плати українцям».

Kupuy ukrainske 1

Kupuy ukrainske 1

Kupuy ukrainske 2

Kupuy ukrainske 2

Адже якщо Верховна Рада прийме цей закон, українські виробники і підприємці отримають реальну підтримку – кращий доступ до ринку публічних закупівель, імпортна складова якого за експертними оцінками сягає 100 млрд грн. І це будуть не кредити, які необхідно повертати з відсотками, а розумна мобілізація внутрішнього фінансового ресурсу в інтересах національної економіки та суспільства. Також КВБЗ додатково пропонує внести окремі зміни до положень чинного Закону України «Про публічні закупівлі» в частині:

– запобігання блокуванню тендерів недобросовісними учасниками за рахунок посилення вимог щодо відповідності учасників оцінювальним критеріям та впровадження системного моніторингу електронної системи Prozorro;

– поширення дії даного закону на афілійовані підприємства;

– запровадження довгострокового планування в Україні з можливістю укладання замовниками довгострокових договорів.

Учасники круглого столу прийняли рішення узагальнити всі висловлені під час обговорення пропозиції й передати їх на доопрацювання профільному комітету.

Слід зазначити, що законопроект «Купуй українське, плати українцям» пройшов перше читання 7 грудня минулого року. За відповідне рішення проголосував 241 народний депутат.

Kupuy ukrainske 4

Kupuy ukrainske 4

Kupuy ukrainske 7

Kupuy ukrainske 7

Автори законопроекту, опираючись на міжнародну практику, запропонували вдосконалену модель публічних закупівель із багатофакторною оцінкою тендерних пропозицій для спеціалізованих предметів закупівель. Наприклад, згідно з даними Єврокомісії, у Франції лише 4% публічних закупівель здійснюють винятково за ціновим критерієм, у Великобританії – 7%, у Голландії – 10%, у Іспанії – 24%. Такий підхід дозволяє надавати перевагу продукції з вищою місцевою складовою в структурі приведеної ціни. Виходячи з європейського досвіду, автори законопроекту запропонували доопрацьовану формулу розрахунку локалізації продукції. Текст документу містить чотири ключові позиції.

По-перше, він зобов’язує уряд встановити перелік предметів спеціалізованої закупівлі, для яких застосування місцевої складової стане обов’язковим (літаки, кораблі, вагони, трамваї, автотранспорт, сільськогосподарська техніка, турбіни, інша продукція машинобудування, приладобудування та їх складові). Сьогодні ж використання нецінових факторів є суто добровільним. Законопроект надає 11,1% цінову перевагу українській продукції. Таким чином, створюються стимули для локалізації виробництв в Україні та зберігається конкуренте середовище.

Kupuy ukrainske 3

Kupuy ukrainske 3

По-друге, документ встановлює вимоги до мінімального рівня локалізації. За пропозиціями учасників круглого столу вимоги до рівня локалізації будуть поступово підвищуватися: із 2020 року – 25%, із 2022 року - 40%, із 2024 року – 60% саме для предметів спеціалізованої закупівлі. Таким чином, інвестору вже за кілька років буде вигідно й необхідно локалізувати виробництво в Україні.

По-третє, запроваджуються п’ятирічні плани держзакупівель предметів спеціалізованої закупівлі. Що дозволить зробити публічні закупівлі прогнозованими й покласти край хаотичним і непрогнозованим тендерам, «заточеним» під іноземних виробників.

По-четверте, законопроект зобов’язує Мінекономрозвитку звітувати про товарну структуру публічних закупівель та їх імпортну й українську складові. Тобто з’явиться можливість об’єктивно оцінити, яка частина коштів, що спрямовуються на публічні закупівлі, ідуть на розвиток саме української промисловості та економіки. Наразі такої інформації в державі немає.

Kupuy ukrainske 6

Kupuy ukrainske 6

Kupuy ukrainske 8

Kupuy ukrainske 8

Загалом же метою законопроекту є макрофінансова стабілізація, поліпшення економічного становища України, створення нових робочих місць та підвищення доходів громадян, відродження і розвиток промисловості й національної економіки. Саме тому ТОП-5 об’єднань промисловців, підприємців та роботодавців України (Федерація роботодавців України, Українська спілка промисловців та підприємців, Торгово-промислова палата України, Українська асоціація виробників, Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України) вимагають негайного прийняття Верховною Радою законопроекту №7206. На його підтримку стали керівники підприємств, які виробляють якісну продукцію, створюють робочі місця, наповнюють держбюджет та переконані, що підтримка вітчизняного виробника через механізм державних закупівель, як і в розвинених країнах світу, позитивно відобразиться на житті кожного громадянина.

Прочитано 729 разів