П'ятниця, 04 грудня 2020 15:52

КВБЗ звернувся до Прем’єр-міністра України з листом щодо роботи галузі машинобудування та оновлення парку вантажних вагонів

vagoni list

vagoni list
Голова правління ПАТ «КВБЗ» Максим Крамаренко звернувся до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського, Міністра інфраструктури Владислава Криклія, Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігоря Петрашка з листом «Щодо роботи галузі машинобудування та оновлення парку вантажних вагонів».

 У ньому говориться, що у вагонобудівній галузі України за останні 9 років кількість працюючих підприємств скоротилася в 3 рази (з 18 підприємств у 2011 році до 6 у І півріччі 2020 року). Відбулося рекордне скорочення кількості робочих місць у галузі – в 2,5 раза (в ПАТ «КВБЗ» - у 1,4 раза). Падіння обсягів реалізації вантажних вагонів вітчизняними підприємствами в 2020 році (по відношенню до 2011 року) складе близько 95%. Катастрофічно - в 53 рази - знизився експорт вантажних вагонів.

Падіння машинобудівної галузі України в цілому за результатами 10 місяців склало 20,4% по відношенню до відповідного періоду минулого року.

При цьому:

1. За 4 місяці 2020 року частка вагонів УЗ у вантажних перевезеннях Україною склала 17%, а в травні цей показник не перевищував 10%! Частка іноземних вагонів, задіяних у перевезеннях вантажів протягом 2019 року, сягала 29%, у 2020 році – 17%! (лист АТ «Укрзалізниця» № Ц-1/4-80/1510-20 від 01.06.2020 р.)

2. Частка вагонів із вичерпаним нормативним строком служби в парку УЗ становить 75% або 79,3 тис. вагонів (лист АТ «Укрзалізниця» № Ц-2-80/1876-20 від 25.06.2020 р.). Для порівняння: в парку приватних компаній України цей показник становить 36%.

3. За оцінками експертів, у найближчі роки нормативний термін експлуатації вичерпається ще близько у 8 тис. вагонів власності АТ «Укрзалізниця».
Зазначені факти свідчать про те, що національний оператор неминуче втрачає свої позиції на ринку і конкурентоздатність, зокрема в експортно-імпортних та транзитних перевезеннях! Без державної підтримки АТ «Укрзалізниця» не зможе подолати поточний кризовий стан. Наслідки – невиконання дохідної частини фінплану та технічний дефолт, який мав місце у 2015 році.

Незважаючи на це, станом на сьогодні залишаються невиконаними доручення Прем’єр-міністра України №32748/0/1-20 від 03.08.2020 р. за результатами робочої поїздки до Полтавської області (28 липня 2020 р.). Пропозиції та намагання машинобудівників та Міністерства інфраструктури України знайти компромісний варіант для всіх учасників ринку завжди наштовхуються на опір як із боку приватних операторів-перевізників (що експлуатують застарілі вагони), так і з боку окремих державних відомств.

Особливе обурення викликає рішення Державної регуляторної служби України (№678 від 12.11.2020 р.), яким вона відмовила в погоджені проєкту Наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті». Її аргументи не є компетенцією даного відомства, адже описують не регуляторні аспекти, а економічні, що попередньо були погоджені Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Вважаємо за необхідне втрутитися в дану ситуацію, адже таке ставлення ДРС до зазначеного питання не враховує поточну ситуацію, насамперед, безпеку перевезень. Це несе збитки та ризики для держави.
Подальше ігнорування ситуації та відсутність системної державної підтримки промисловості неминуче призведе Україну до повної втрати галузі вагонобудування, а залізничний сектор – до неефективного витрачання державних коштів на ліквідацію наслідків експлуатації застарілих вантажних вагонів.

Вимагаємо випустити розпорядчий документ Кабінету Міністрів України щодо поетапного оновлення парку вантажних вагонів АТ «Укрзалізниця» у період 2020-2025рр., в якому передбачити:

1. Подовження дії заборони на ввезення з РФ вантажних вагонів, що були у вжитку, а також передбачити її поширення на вагони з інших країн колії 1520 мм, в т.ч. в режимі тимчасового ввезення.

2. Затвердження Наказу Мінінфраструктури «Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті», в якому передбачити строки проведення планових ремонтів вантажних вагонів після продовження їм терміну служби після капітального ремонту:

       - капітальний ремонт вантажних вагонів після капітального ремонту з продовженням терміну служби проводиться в два рази частіше;

       - перший деповський ремонт вантажних вагонів після капітального ремонту з продовженням терміну служби виконується через 50 тис. км пробігу або через 1 рік;

       - реалізацію проєкту з оновлення парку тільки АТ «Укрзалізниця» як мінімум 12-15 тис. вагонів щорічно, в якому передбачити:

       - графік списання вантажних вагонів АТ «Укрзалізниця» з вичерпаним строком експлуатації на найближчі п’ять років (із чітким визначенням номенклатури та кількості вагонів по роках);

       - графік оновлення парку вантажних вагонів АТ «Укрзалізниця» (з чітким визначенням номенклатури та кількості вагонів по роках). При цьому врахувати, що додаткове підвищення ефекту від оновлення парку можливе за рахунок поступового введення в експлуатацію інноваційних вагонів із поліпшеними експлуатаційними характеристиками.

3. Перелік державних та комерційних банків для укладання з АТ «Укрзалізниця» лізингових/кредитних угод (зі ставкою не вище 8% річних).

4. Джерела фінансування лізингових/кредитних ставок у розмірі 8%.

Прочитано 393 разів