Вівторок, 24 листопада 2020 13:59

Крюківський вагонобудівний завод відправив білоруському замовнику 1500-ий мінераловоз

min1500

min1500
23 листопада КВБЗ відправив до Білорусі 50 вагонів для перевезення мінеральних добрив із заключної контрактної партії для відкритого акціонерного товариства «Бєларуськалій». З-поміж усіх вагонів-близнюків вирізнявся один, на якому був символічний напис «1500 вагон».

Із цією компанією, яка сьогодні є одним із найбільших виробників та експортерів калійних добрив у світі, наше підприємство пов’язує п’ятнадцятирічна співпраця. Бєларуськалій – динамічна компанія, яка стрімко розвивається, нарощує обсяги виробництва мінеральних добрив. Для перевезення виготовлюваної продукції підприємству потрібна надійна і потужна техніка, тож воно піклується про те, щоб його транспортний парк відповідав власним потребам та вимогам часу, ретельно вивчає пропозиції виробників залізничних вагонів задля його регулярного поповнення й оновлення.

На той час (2005 рік) Крюківський вагонобудівний уже мав досвід із виготовлення сучасних мінераловозів, тож був одним із кандидатів на постачання цієї залізничної техніки. На початку того ж року партію мінвозів моделі 19-7017 із поліпшеними характеристиками (збільшеними об’ємом кузова, вантажопідйомністю та з шиберними механізмами розвантаження) КВБЗ виготовив для АТ «Литовські залізниці». Загалом же протягом 2005–2006 років підприємство реалізувало різним замовникам 550 вагонів цієї моделі.

У другій половині 2005-ого КВБЗ підписав контракт із Бєларуськалієм. Замовник тоді обрав удосконалену модель – 19-7017-01. І протягом 2005–2009 років КВБЗ поставив до Білорусі 610 цих вагонів.

Після кількарічної перерви у 2018 році підприємства відновили співпрацю, і білоруський замовник уклав із нашим заводом угоду на постачання 1000 вагонів для перевезення мінеральних добрив нової розробки вагонобудівників – моделі 19-7017-05.

У процесі виготовлення контрактної партії мінераловозів фахівці КВБЗ тісно співпрацювали із замовником. Усі його побажання щодо удосконалення деяких елементів конструкції вагонів, підвищення надійності й збільшення гарантійних термінів служби їх фарбового покриття було враховано. Зокрема змінено на більш надійний – антивандальний – механізм опломбування вагонів. Для досягнення бажаної якості та довговічності покриття внесено деякі зміни в конструкцію вагонів і технологію їх підготовки до фарбування, обрано оптимальний варіант фарби від надійного і перевіреного часом виробника. До речі, саме процес підготовки вагонів до нанесення покриття як на внутрішню, так і на їх зовнішню поверхні був одним із трудомістких, адже вантаж, для перевезення якого призначені ці вагони, дуже агресивний. Та, як кажуть, очі бояться, а руки роблять, і в результаті низки випробувань різноманітних технічних рішень вдалося досягти бажаного результату.

Для створювачів мінераловозів важливо, щоб їх розробка відповідала вимогам замовника. Аби переконатися в тому, наскільки бездоганно працюють механізми вагонів, наші інженери виїжджали до Миколаєва і спостерігали за тим, як відбувається розвантаження, та майже цілодобово залишалися на зв’язку з експлуатаційниками. Адже турбота про власну репутацію для нашого підприємства завжди була справою честі. Не оцінити цього замовник не міг і у грудні 2019 року підписав додаткову угоду до укладеного раніше контракту на постачання у 2020 році ще 500 вагонів моделі 19-7017-05.

mineralovoz

mineralovoz

Хочеться сподіватися, що співпраця ПАТ «КВБЗ» з відомою білоруською компанією матиме не менш змістовне продовження. Принаймні її представники вже цікавляться, чи не планує наш завод виготовляти мінераловози зі збільшеними навантаженням на вісь та вантажопідйомністю. Сумніву в тому, що інженери Крюківського вагонобудівного виконають будь-яке побажання замовника, немає. Були б замовлення, а виробничого потенціалу та бажання працювати заводчанам вистачить.

Історична довідка

У 1970 році, згідно з наказом Міністерства важкого машинобудування, завод отримав завдання освоїти випуск чотирьох нових типів вагонів. Серед них був і вагон для перевезення сировини мінеральних добрив. Перші два такі вироби моделі 11-738 з’явилися на світ у 1971 році, у 1972-ому Державна атестаційна комісія присвоїла їм першу категорію якості.

 А 19 лютого 1973-ого з потоку вже зійшов 1000-ий мінераловоз нової моделі 11-740. Ці вагони мали суцільнометалеву конструкцію, розвантажувальні люки, що відчинялися за допомогою стисненого повітря від локомотива, повітряної мережі або вручну, за допомогою спеціального інструменту. Вантажопідйомність вагона мод. 11-740 – 64 тонни, об’єм кузова – 57 куб. метрів. Загалом за 2 роки (1973–1974) їх було виготовлено 2715 одиниць.

У грудні 1973 року на заводі склали перший дослідний зразок вагона для перевезення мінеральних добрив зі щілинними завантажувальними люками, а наступного – другий із люками круглої форми. Після проходження повного циклу випробувань вагон зі щілинними люками 17 грудня 1975 року отримав рекомендацію міжвідомчої комісії на виготовлення першої промислової партії й постановку на серійне виробництво. За вказівкою Союзвагонмашу технічну документацію на цей виріб передали Стаханівському вагонобудівному заводу, який і виготовляв їх серійно.

Починаючи з 2004 року, на КВБЗ було створено типорозмірний ряд модульних вагонів-хоперів. Конструктори підприємства першими подолали певний консерватизм у вантажному вагонобудуванні і віддали перевагу конструкціям краплевидної форми. Це вагони для перевезення сипких вантажів: зерна, цементу, мінеральних добрив тощо.

Вагони-хопери краплевидної форми не мали традиційної хребтової балки. Як показала подальша практика, вони продемонстрували високі міцнісні, ходові, гальмівні та експлуатаційні характеристики.

У 2005 році було розпочато серійне виготовлення нового вагона моделі 19-7017 для перевезення мінеральних добрив. Пізніше створено моделі 19-7017-01 та 19-7017-05. Вантажопідйомність усіх моделей - 71 тонна. Об’єм кузова - 91, 97 и 96 куб. метрів відповідно.

Вагони-мінераловози призначені для перевезення мережею залізниць колії 1520 сипких вантажів, що потребують захисту від атмосферних опадів із завантаженням через верхні люки та гравітаційним розвантаженням через нижні розвантажувальні люки. Вагони виготовляються із різними типами розвантажувальних пристроїв – шиберними та важільними. Мають внутрішнє антикорозійне покриття.

За 1971–2020 роки Крюківський вагонобудівний завод виготовив 5377 вагонів для перевезення мінеральних добрив. Починаючи із 2005-ого, мінераловози КВБЗ придбали замовники з Литви, Росії, України та Білорусі.

 

Прочитано 287 разів