Четвер, 16 квітня 2020 11:52

Гідравлічний колісний прес з багатою історією

Press Henry Berry 1

Press Henry Berry 1
Нам 150 років

У півскатно-візковому цеху на дільниці з виготовлення колісних пар для вантажних вагонів, яка розташована у чи не в найстарішій будівлі, що є на Крюківському вагонобудівному заводі, є не менше старовинний верстат – гідравлічний колісний прес. Начальник цеху Віталій Пінчук розповідає про нього з неменшим захопленням ніж про новітні європейські верстати з дільниці виготовлення ходових частин для транспорту соціального призначення.

До речі, верстат, що стане героєм сьогоднішньої розповіді, теж з Європи.

Ветерани розповідають

Важко сказати у якому році він був виготовлений, бо табличка з роком народження не збереглася. Проте добре видно напис щодо фірми-виготовлювача – HENRY BERRY & CO LTD LEEDS. Саме так відлито безпосередньо на станині великими літерами та ще й у кількох місцях. Очевидно, що власник компанії надавав велике значення рекламі своєї продукції і не сумнівався щодо її якості.

Press Henry Berry 2

Press Henry Berry 2

Старожили цеху розповідають, що цей верстат був привезений з Німеччини, можливо ще після Першої світової війни. А потім його вивозили у числі іншого обладнання до Уралу під час евакуації у 1941 році. Коли люди і обладнання повернулися до Крюкова після його звільнення, повернувся і прес.

Облік верстатів на заводі ведеться з 1944 року. Вірніше сказати, облік поновлено саме у той час, коли обладнання і люди приїхали до Крюкова з Пермі. Довоєнний облік, як і решта документації, не зберігся. І наш гідравлічний прес уже тоді, у 1944-ому, був у списку обладнання. Тобто, він не міг бути привезеним по репарації з Німеччини після Другої світової війни, адже форми репарацій від нацистської Німеччини та її союзників на заміщення збитків, завданих ними, були визначені на Ялтинській конференції 1945 року.

Інша справа – репарації після Першої світової, визначені у Версальському мирному договорі у 1919 році. У статті 116 цього договору було обумовлено право й Радянської Росії на пред’явлення Німеччині реституційних та репараційних вимог.

Press Henry Berry 3

Press Henry Berry 3

Можна припустити, що прес просто був закуплений та з’явився на Крюківському вагонобудівному після 1930 року, бо саме тоді вагоноремонтні майстерні було перейменовано на вагонобудівний завод. Почалося виробництво нової продукції – магістральних вагонів. До речі, саме у ці дні сповнюється 90 років з дня перейменування вагоноремонтного підприємства на вагонобудівне.

HENRY BERRY & CO

Що ж це за компанія HENRY BERRY & CO з англійського міста Лідс? Лідс знаходиться в Йоркширі, третє по величині місто Великобританії. Ще у 1207 році Лідс отримав статус ринкового міста. З початком промислової революції місто пережило підйом – його населення зросло з 30 тисяч у кінці ХVIII віку до 150 тисяч у 1840 році. Лідс став центром транспортного сполучення на півночі Англії. Саме тут у 1848 році було зведено першу залізницю. У цей час у Лідсі розвиваються машинобудування для текстильної промисловості, виробництво фарб, а також виробництво парових машин.

У 1883 Генрі Беррі, інженер-гідравлік, заснував у Лідсі свою компанію - HENRY BERRY & CO. Вона зайнялася виробництвом гідравлічних пресів, гідравлічних клепальних машин, гідравлічних насосів та гідравлічних верстатів різних типів. Бізнес Генрі Беррі виявився успішним. Завод зростав і розширювався.

Press Henry Berry 5

Press Henry Berry 5

Чимало патентів та розробок фірми сприяли поширенню гідравлічних машин у світі. Наприклад, фірма поставила ковальське обладнання для Японії, коли в цій країні почали будувати військово-морський флот. Або ж потужні клепальні машини для будівництва мосту у гавані Сіднею. Прес для екструдування кольорових металів, мав велику популярність в країні та за кордоном. Згодом компанією управляв племінник Генрі Беррі. Зразки техніки виробництва саме цієї компанії можна побачити у Промисловому музеї Лідса. 

Віталій Пінчук знайшов у Інтернеті сайт, де серед інших зразків верстатів HENRY BERRY & CO є й прес, що працює на КВБЗ. Так, це наш гідравлічний колісний прес. Його постановка на виробництво помічена 1889 роком!

Гарна рекламна картинка також розповідає, що компанія виготовляє усі види гідравлічних верстатів, що мають повністю литі й ковані стальні корпуси. А також кувальні преси зусиллям до 4000 тонн.

Не виключено, що десь у ті роки, що припадають ще на кінець ХIХ століття, був виготовлений і наш «ветеран». І навіть якщо він виготовлений на початку ХХ віку, то все одно служить людям вже століття!
Він і сьогодні успішно працює - на цьому верстаті здійснюється розпресування, розформування колісних пар, якщо в діаграмі запресування помітили хоч найменші невідповідності.

Віталій Пінчук упевнений, що зберігати верстатний парк протягом тривалого часу у гарному стані допомагає система планово-попереджувальних ремонтів, яка діє на КВБЗ багато років. Наш приклад з пресом – тому яскраве підтвердження.

Технічна рада у півскатно-візковому

14 квітня поточного року, коли працювала над цим матеріалом, я розмістила одно із фото з пресом у Фейсбуці. Коментарі не забарилися.

Press Henry Berry 6

Press Henry Berry 6

Радили звернутися до заступника начальника цеху (колишнього начальника) Василя Яременка. Слушна порада. Але особливо мене вразив інший коментар. Хоч прес на тому знімку не дуже добре й видно за людьми на передньому плані, але мій співрозмовник відразу ж визначив: «Англія, випуск 1903 року, місто Лідс». Відчувалася, що людина знається на техніці. Я відповіла Івану Бацюрі, ми розговорилися. Виявляється, він працює слюсарем-ремонтником на цій дільниці, де стоїть прес, бере участь у його ремонті та обслуговуванні.

15 квітня відбулася зустріч усіх зацікавлених сторін, я б сказала, ціла технічна рада. У кабінеті начальника цеху були присутні Віталій Пінчук, Василь Яременко, Іван Бацюра, бригадир слюсарів-ремонтників Юрій Коноваленко, механік цеху Валерій Кель.

Юрій Коноваленко розповів цікаві підробиці:
– Спеціалісти відділу головного механіка та інструментального заводу провели модернізацію преса. У ньому бронзова суцільна втулка працює як підшипник ковзання. А в якості ущільнення був колись шкіряний манжет, зараз його замінено на гумовий.
Ми обговорювали, звідкіля ж з’явилася версія, що прес привезено з Німеччини, адже фірма-виробник – англійська. Це питання поки що так і залишилося без відповіді. Може з часом дізнаємося. Буду вдячна за будь-яку інформацію.

Press Henry Berry 4

Press Henry Berry 4

Press Henry Berry 7

Press Henry Berry 7

Для успішного розвитку промисловому підприємству потрібні нові верстати та інше устаткування, модернізація і освоєння сучасних технологій. Водночас дбайливе ставлення до старого, перевіреного роками, надійного обладнання – це по-господарськи. Це повага до праці інженерів, які створили техніку, до праці робітників, які на ній трудяться і зберігають у робочому стані. Врешті решт, це відповідає слогану нашої компанії «Створюємо нове, зберігаючи традиції».

Ганна Кудіярова.
Фото Юрія Язовцева.

Прочитано 302 разів