Четвер, 21 листопада 2019 13:08

Випробування дизель-поїзда ДПКр-3 проходять у штатному режимі (фото, відео)

Як ми вже повідомляли, новий дизель-поїзд ДПКр-3, створений і виготовлений на Крюківському вагонобудівному заводі, проходить випробування на Придніпровській залізниці. На ділянці колії у 32 кілометри між станціями Новомосковськ-Дніпровський та Балівка тривають планові поїздки.

Тож минулого понеділка, 18 листопада, піар-група у складі фотографа Юрія Язовцева, оператора Віктора Семенова та керівника прес-служби Ганни Кудіярової побувала на випробувальному полігоні поблизу Новомосковська Дніпропетровської області, зустрілася з людьми, які разом з поїздом теж складають іспит на витривалість, компетентність, досконалість.

Напружений графік

Усю дорогу ми сподівалися, що ранковий туман розсіється, вигляне сонечко. Та марно. День видався похмурий, туманний, прохолодний. Приїхали на станцію Новомосковськ-Дніпровський о пів на одинадцяту. Дизель стояв на коліях видний здалеку завдяки яскравій розфарбовці так званої маски – передньої частини кабін головних вагонів.

DPKr-3 ispitania 14

DPKr-3 ispitania 14

DPKr-3 ispitania 10

DPKr-3 ispitania 10

На одинадцяту призначено відправлення в поїздку. Тож Юра швидко робить перші знімки – колектив випробувачів на фоні поїзда. Заходимо в дизель. Поїхали!

Навіть для мене, журналіста, брати участь у випробуваннях не в дивину. Їздила на  міжрегіональному поїзді локомотивної тяги, швидкісних електропоїздах ЕКр1, дизель-поїздом ДПКр-2 подорожувала Карпатами на Львівській залізниці. Але щоразу хвилюєшся як уперше, очікуєш свіжих вражень, нових знайомств з людьми. І вони обов’язково бувають.

Через увесь поїзд, через герметичні міжвагонні переходи аж до кабін головних вагонів тягнуться проводи. Звична картина – то датчики, що фіксують параметри руху.

Група робітників корпусу пасажирського вагонобудування на чолі із начальником зміни Андрієм Кінашем у одному з головних вагонів жваво обговорює розклад робіт на день. Серед них слюсарі механоскладальних робіт Анатолій Єлізаров, Роман Зубко, Олексій Білан, Володимир Бузько, Андрій Зубенко, Дмитро Фомін, слюсарі-електромонтажники Євген Гладкий та Андрій Явдошенко. Вони тут у відрядженні з 31 жовтня до кінця випробувань. Кожен відповідає за свій напрям пусконалагоджувальних робіт.

Олексій Білан і Дмитро Фомін, наприклад, за роботу пневматики, гальмівної системи. Анатолій Єлізаров і Андрій Зубенко опікуються опаленням, охолодженням двигунів, гідравлічною системою. Роман Зубко відповідає за роботу дверей. Євген Гладкий та Андрій Явдошенко –  електрообладнання, робота пультів керування, шаф САУКД (системи автоматичного управління та контролю діагностики).

Робітники з колегами складали ці системи на заводі в цеху, а тепер ретельно перевіряють їх у дії. Виявляється, що наша поїздка об 11-00 – уже не перша цього дня. Зазвичай випробувачі прокидаються рано. І на залізниці вже о 5-30 вранці.

DPKr-3 ispitania 8

DPKr-3 ispitania 8

DPKr-3 ispitania 7

DPKr-3 ispitania 7

DPKr-3 ispitania 6

DPKr-3 ispitania 6

- Ми разом з машиністами виконуємо технічне обслуговування, перевірку систем. Затим машиністи заводять двигуни, прогрівають їх. І починаємо роботу в русі, - розповідає Андрій Явдошенко. – З десятої до одинадцятої – зупинка, перевіряємо стан підвагонного обладнання, елементи ходових частин та приводу, системи опалення та гальмівну. А з одинадцятої до п’ятнадцятої – знову поїздка, виконання випробувань згідно з програмою. Затим – чергове технічне обслуговування, оглядаємо систему охолодження, систему гідравлічного керування блоку охолодження, надійність усіх кріплень, рівень рідини для охолодження, чи немає протікання та інше. Також під керівництвом інженерів-конструкторів встигаємо виконувати додаткові роботи, пов’язані з перевіркою та доопрацюванням окремих вузлів, якщо є така необхідність. Тож закінчуємо о 19-20 годині, іноді й пізніше.

Чоловіки не скаржаться на дорожнє життя і напружений графік. Вони звикли, бо мають чималий досвід у царині складання і випробування транспорту соціального призначення: поїзди метрополітену, двосистемні електропоїзди, дизель-поїзди.

Оперативно приймають рішення

Поряд із робітниками – конструктори. Заступник головного конструктора з пасажирського моторвагонного рухомого складу Іван Кутумов тут головний. Він – керівник випробувань. Йому на допомогу Олександр Єрьоменко, Дмитро Кащенко, Петро Даниш, Андрій Сибірний, Артем Гончаренко. Вони слідкують за роботою всіх систем поїзда та у разі потреби оперативно приймають рішення і вносять корективи.

DPKr-3 ispitania 9

DPKr-3 ispitania 9

– У ДПКр-3 багато нових вузлів, з яких складається кожна система, у тому числі власного виробництва, - зі знанням справи розповідає Іван. – Наприклад, система опалення, розподільчі шафи контролю та діагностики, система охолодження двигунів, трубні магістралі, що піднімаються з-під вагона на дах.

А також санітарний модуль.  Потрібно було скомпонувати розміщення труб та елементів кожної системи та комунікацій у просторі вагонів для забезпечення їх сумісного функціонування.

Нова система охолодження двигунів із розміщенням блока охолодження на даху головних вагонів. Застосовано нове самостійне рішення у частині електрозабезпечення всіх споживачів вагонів. Нові системи локомотивної та пожежної безпеки вітчизняного виробництва. 

Серед новинок – застосування у конструкції гальмівної системи з’єднань для безрізьбових труб, гвинтовий компресор замість поршневого. Це дозволило зменшити рівень шуму та підвищити продуктивність.

Спільно з фахівцями Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту щойно закінчили випробування з впливу поїзда на колії. Для цього на коліях розташовували датчики з певним обладнанням, затим  проходили ці ділянки із різною швидкістю від 5 до 140 км/год. Спеціалісти потім знімали показання з датчиків і за допомогою програми їх опрацьовують. Висновки будуть дещо пізніше.

DPKr-3 ispitania 2

DPKr-3 ispitania 2

Під час випробувань робота ведеться практично цілодобово. У нічний час нерідко доводиться обробляти інформацію, складати плани на наступний день.

Перевіряються ходові, динамічні, міцнісні характеристики. Спеціалісти ДНУЗТ розміщували багато тензодатчиків на елементах конструкції поїзда: на рамі візка, кузові, на даху. Затим задаються певні швидкості руху. Тензодатчики під’єднані до комп’ютера, вони вимірюють  показники напруження, що виникають на цих елементах під час руху на різній швидкості та на різних ділянках колії.

Іван Кутумов також розповів, що проведено кліматичні випробування, щоб замірити з якою швидкістю повітря ззовні заходить у блок кондиціонера, який створюється підпір повітря всередині салонів.

Під час електротехнічних випробувань перевіряли параметри енергопостачання всіх споживачів вагонів від генератора силової установки.

Івана Володимировича зворушило і надихнуло те, що у випробуваннях беруть участь фахівці університету, які під час навчання – 10 років тому – були його викладачами.  І він вдячний нашим партнерам по проекту – керівництву Дніпровського національного університету залізничного транспорту, що прислали спеціалістів такого високого рівня підготовки, які добре знають справу, зацікавлені в кінцевому результаті, створенні досконалої конструкції поїзда. Вони ставляться з розумінням до всіх наших прохань і побажань при організації дослідних поїздок та складанні маршрутів і графіків випробувань.

DPKr-3 ispitania 4

DPKr-3 ispitania 4

Гальмівні випробування проводять як фахівці університету, так і представники компанії-постачальника Knorr-Bremse – спеціалісти з Польщі. Для того, щоб зрозуміти, як поїзд веде себе під час гальмування, створено імітацію завантаження вагонів – вони заповнені баластом (мішками з піском). Наче 170 пасажирів уже зайняли свої місця і готові довіритися надійності поїзда.

Один із основних показників безпеки та визначення ефективності гальмівної системи – гальмівний шлях під час руху на різних швидкостях. Згідно з нормативними документами цей шлях при екстреному гальмуванні на швидкості 140 км/год має бути не більше 1200 м.  За результатами наших тестових поїздок і гальмувань – у нового дизель-поїзда він складає до 1000 м. Тобто є значний запас гальмівного шляху для вчасної зупинки машини. А це вкрай важливо для безпеки руху.

Новий оригінальний проєкт

Керівник випробувань готовий розповідати про своє дітище хоч цілий день. Грамотно, цікаво, зі знанням справи.

– На перший погляд можна подумати, що ДПКр-3 схожий на свого старшого брата ДПКр-2. Це не так, - запевняє Іван Кутумов. – Конструкція поїзда зовсім інша. Насамперед це викликано тим, що силові установки і двигуни потужніші, вони більші за розмірами, а отже зайняли багато підвагонного простору. При цьому проміжний вагон не є моторним. Також це призвело до повної заміни розташування усього підвагонного обладнання. Відтак головні елементи системи охолодження винесено на дах з облаштуванням простору для комунікацій їх підключення та управління. Тож конструкція вагонів зазнала кардинальних змін.

Найбільш просторий проміжний вагон, для пасажирів у ньому передбачено 61 місце першого класу за схемою 2х2, санітарний модуль. У одному з головних вагонів 58 місць другого класу за схемою 2х3, там же – купе стюарда. У іншому головному вагоні – 51 місце другого класу, там же збільшених розмірів санітарний модуль для пасажирів з особливими потребами, передбачено місце для візків.

У такій складній техніці наявність зазначених особливостей потребує розробки нової конструкторської документації та абсолютно нового проекту.

А тим часом поїзд якраз і виконував такі «вправи», як екстрене та службове гальмування. Під час ступінчатого і повного службового гальмування та навіть і екстреного не відчувається дискомфорту, отже пасажири не падатимуть зі своїх місць. На кожному вагоні спрацьовують пневматичні клапани, кліщові механізми починають одночасно притискати накладки до гальмівних дисків.

DPKr-3 ispitania 5

DPKr-3 ispitania 5

DPKr-3 ispitania 17

DPKr-3 ispitania 17

Незабаром планується приїзд спеціалістів компанії Voith, які проведуть свої ходові випробування силової установки на швидкості 140 км/год. Постачальники хочуть самі побачити як поводиться їх установка під час руху, перевірити набір швидкості при русі з місця і до 140 км/ год, провести екстрене гальмування, застосувати граничний режим експлуатації силових установок, відрегулювати параметри, якщо буде потрібно.

При наявності роси на коліях перевіряли роботу протиюзного пристрою. А наявність такого пристрою – це відмінність конструкції сучасної гальмівної системи, застосованої у транспорті соціального призначення, створеному на КВБЗ.

Шановні читачі, у вас ще не пішла обертом голова від цих технічних деталей і термінів? У мене так. Настав момент відволіктися. Фотограф і оператор домовляються про зупинку поїзда, щоб вийти і провести зйомку під час руху. Спочатку з автомобільного моста, що проходить над залізницею, затим – на інших ділянках.

Туман огортає все навколо. Ну що ж, у природи немає поганої погоди. За таких умов мають бути теж цікаві знімки. І спостереження за поїздом під час руху в тумані теж не зайві. Юрій Язовцев повертається у мокрих черевиках, але задоволений.

DPKr-3 ispitania 16

DPKr-3 ispitania 16

Машиністи освоюють нову техніку

Під час планової зупинки на станції Балівка з дозволу керівника випробувань заходжу до кабіни машиніста головного вагона. Знайоме обличчя! Машиніст Василь Бабчук! З ним ми знайомі ще з часів випробування ДПКр-2. Досвідчений машиніст, на залізниці 15 років, радіє можливості освоїти нову техніку. У складі бригади також машиніст Максим Мусіяченко.

У кабіні тепло, як до речі, і у поїзді в цілому. Розмовляємо:

– Зручні сидіння, пульт керування, є холодильник, мікрохвильова піч, ось відкидне сидіння для дублера, – усе передбачено, – зазначає Максим Мусіяченко.

У складі бригади випробувачів є скромні люди, які не звикли давати інтерв’ю, але праця яких від того не менш потрібна і важлива. Це охоронці бюро контролю збереження власності Євген Уткін та Костянтин Коваленко. Вони працюють по черзі і вдень, і вночі.

– Не кожен день, але бува ходять люди, які бажають не лише поглянути на поїзд, а й дещо прихопити, – говорить Євген.

Поїзд наче птах, який став на крило

Мої інтерв’ю тривають цілий день. Цього разу із конструктором Knorr-Bremse  Шимоном Копічаком та випробувачем Войтеком Кантором. Перекладач не потрібен. Вони розуміють українську, я – польську.

– Я проектував гальмівну систему спеціально для цього поїзда, – говорить Шимон. – При поїздках у завантаженому режимі вона показує себе добре. А ще ми будемо випробувати її без вантажу. Ми застосували найновіші технічні рішення. А як же інакше. Поїзд відповідає кращим європейським зразкам у своєму класі.

Наші польські партнери схвально відгукуються про Кременчук, у якому встигли побувати. Про українські страви, які встигли скуштувати.

З усього побаченого і почутого можна зробити однозначний висновок: спеціалісти працюють на випробуваннях напружено, так само як і новий поїзд. Відчуваються висока ступінь відповідальності людей  і рівень підготовки поїзда. Адже всі системи працюють, поїзд щодня їздить, він витримує режими перенавантаження з великим запасом. Він як отой птах, який став на крило: з кожним днем усе сміливіше і впевненіше почувається в польоті.

DPKr-3 ispitania 21

DPKr-3 ispitania 21

Наша місія закінчується. Виходимо на перон у Новомосковську. До побачення, друзі-випробувачі. До побачення, дизель-поїзд ДПКр-3 Крюківського вагонобудівного заводу.

За кілька годин на борту, наче родина в одній домівці, ми потоваришували з людьми, які в ньому їздить першими. І роблять все, щоб згодом пасажирам було безпечно, комфортно, зручно. Ми краще зрозуміли один одного. Випробування – нелегка чоловіча робота у згуртованій чоловічій команді.

DPKr-3 ispitania 15

DPKr-3 ispitania 15

Чи закупить Укрзалізниця шість дизель-поїздів?

У такі миті більш реально відчуваєш скільки сил, часу і коштів треба вкласти у створення нового поїзда. І як це кривдно, неправильно, не по-державному, що в Україні, де така велика потреба у новій залізничній техніці для перевезення пасажирів, ми виготовляємо поодинокі зразки міжрегіональних швидкісних  двосистемних електропоїздів, дизель-поїздів. Хоча б і ДПКр-3: за контрактом передбачалася закупка шести, а нині Укрзалізниця бере лише один.

На КВБЗ плекали надію, що решту – ще п’ять – поставимо у 2020 році. Але, як повідомив нам голова правління ПАТ «КВБЗ» Максим Крамаренко за підсумками наради в Укрзалізниці на рівні члена правління Марчіна Целеєвського, у проєкті фінплану УЗ на наступний рік придбання дизель-поїздів не передбачається. Отакої! А ми ж, маючи укладений договір, замовили силові установки, інші дороговартісні комплектуючі, в тому числі й у європейських виробників.

Тобто не тільки вагонобудівники залишаються без замовлення і роботи, пасажири без нових поїздів, а й Україна в цілому втрачає свою ділову репутацію перед європейськими партнерами. Вони, високопрофесійні люди у техніці і бізнесі, ну зовсім не можуть зрозуміти, як таке може коїтися у цивілізованій державі.

Ганна Кудіярова. 

Юрій Язовцев.

Кременчук – Новомосковськ – Кременчук.

DPKr-3 ispitania 3

DPKr-3 ispitania 3

Прочитано 2119 разів

Медиа